Розрахунок тепло- і холодопостачання кліматичних установок
Тепло- та холодопостачання кліматичних установок що живляться паралельно від однієї магістралі має деякі особливості. Їх треба знати, щоб уникнути недостатності в подачі теплоносіїв, падіння потужності тепловіддачі і як наслідок неможливості підтримувати необхідну технологію вирощування грибів.
Буває недостатність подачі теплоносія на дальні по розташуванню, а іноді й на всі кліматичні установки:
- Через малий перетин живлячих магістралей
- Через великий опір трубок теплообмінника
- Через малу продуктивність насоса кліматичної установки
- Через низький тиск насоса кліматичної установки
- Через встановлення на сусідній кліматичній установці потужнішого насоса, що перекачує на себе більшу частину теплоносія, в деяких відомих випадках здатного викликати протитечію теплоносія в сусідніх кліматичних установках!
Все це є незбалансованість живлення теплоносієм системи кліматичних установок. Вирішується розрахунком перерізів живильних трубопроводів, правильним вибором типу насосів, оптимізацією схеми циркуляції теплоносія, на етапі проектування вибираються теплообмінники з задовольняючим внутрішнім опором протоку теплоносія, особливо це стосується холодних теплообмінників.
В обов'язковому порядку проводиться розрахунок перетинів живлячих магістралей якщо:
- Магістраль живить більше однієї кліматичної установки
- Довжина живильної магістралі більше 6 метрів
- Холодна магістраль розраховується в будь-якому разі, через важливість характеристик охолодження-осушення
Спочатку на тривимірному плані будівлі кресляться кліматичні установки, джерела та накопичувачі тепла, живлячі магістралі, запірне і регулююче обладнання. Визначаються гідродинамічні характеристики теплообмінників і живлячих їх насосів. Для комплексних розрахунків можна використовувати спеціалізовані програми, але можна зробити розрахунок і вручну.
Приклад