Розрахунок витяжної вентиляції

При конструкції системи, коли забір і (або) викид повітря ведеться з торця будівлі грибниці, вітер робить великий вплив на вентиляцію камери. При одних напрямках вітер допомагатиме основному вентилятору кліматичної установки вентилювати камеру, при інших же навпаки, сильно загальмує вентиляцію, і може передуть потік вентиляції рециркуляційним повітрям через камеру змішування кліматичної установки, а при сильному вітрі передуть і потік основного вентилятора, що працює за вимогами технології на середніх оборотах, запобігаючи обдуву і обсушуванню капелюшка гриба. Передбачаючи такі ситуації необхідно на етапі проектування або будівництва системи і визначити яким шляхом це буде вирішено. Варіанти наступні (розташовані за спаданням пріоритету):
- Робити забір і викид повітря вертикально, вивівши повітрозабір і викид вище даху будівлі, захистивши отвори козирками;
- По можливості горизонтальні забір і викид повітря зробити в одному напрямку, ще краще з можливістю змінювати напрямок викиду;
- Якщо вхідний канал свіжого повітря і викид повітря з камери мають протилежні або неспівпадаючі горизонтальні напрямки то необхідно ставити додаткову витяжну вентиляцію розраховану на подолання підпірного тиску вітру, в розрахунках по необхідності підсумовувати підпірний тиск вітру з розрідженням що виникає на протилежному боці будівлі;
- Застосувати в основній системі вентиляції (в кліматичній установці) вентилятор середнього тиску та передбачити штучне зниження продуктивності кліматичної установки по повітрю при високих оборотах вентилятора (досягається синхронним прикриттям повітряних клапанів рециркуляції і забору свіжого повітря або дроселюванням вентилятора).

Розраховуються параметри вентилятора витяжної системи вентиляції з умов:
- Продуктивність - з розрахунку 30 куб.м/год на тонну завантаження компосту
- Тиск - сума тисків напору вітру і розрідження біля отвору забору повітря викликане вітром.
Після вибору вентилятора, по його характеристиці розраховується дійсна вентиляція камери при самому несприятливому напрямі вітру швидкістю 18 м/с, вільній роботі вентилятора на максимальних обертах, повністю відкритих клапанах свіжого повітря і рециркуляції, і повинна складати:
- Для печериці не менше 30 м3 свіжого повітря на годину на 1 тонну завантаженого компосту;
- Для гливи не менше 40 м3 свіжого повітря на годину на 1 тонну завантаженого компосту.
Якщо обраний вентилятор не забезпечує необхідної вентиляції то необхідно підібрати інший.

Приклад

Завантаження камери 20 тонн компосту печериці.
Вітер в розрахунках для даної місцевості 18 м/с.
Викид повітря з камери вирощування проводиться через вікна в дальній від загального коридору стіні. Площа вікон 0,32 кв.м.
Забір повітря з протилежного викиду боку будівлі, теж горизонтально через стіну. Підсумовуємо підпірний тиск вітру з розрідженням що виникає на протилежній стороні будівлі.

Розрахунок.
Продуктивність вентилятора: 20х30=600 куб.м/год
Тиск напору вітру: 0,65х18х18=210 Па.
Розрідження в зоні забору повітря: 210х0,3=63 Па.
Перепад тисків: 210+63=273 Па
Швидкість викиду повітря через вікна: 600/(0,32 х3600)=0,52 м/с.
Додатковий тиск: 0,65х0,52х0,52=0,16 Па (нехтуємо).
Вибираємо вентилятор з характеристиками не нижче: продуктивність - 600 куб.м/год, робочий тиск 300 Па. Практично без запасу по тиску, значить пориви того ж вітру будуть плескати клапанами, дещо знижуючи продуктивність вентиляції.
Для зниження продуктивності вентилятора при меншому вітрі ставиться частотний перетворювач. Керують вентиляцією за допомогою перетворювача частоти звичайно вручну, але це незручно, неточно і несвоєчасно. Кліматичні компютери для вирощування грибів управляють вентиляцією автоматично.